Listen to this article

PAXTON – The Paxton Aquatic Wildcats were defeated 310-229 by the Milford Dolphins in a meet on Saturday.

In the 100-meter freestyle relay, Trixie Johnson, Bailey Luebchow, Addison Seggebruch and Bailey Bruns finished first with a time of 1:23.87 in the girls’ ages 9-10 race. In the boys’ 9-10 race, Conner Vaughn, Liam Schnebly, Colsen Vaughn and Peyton James finished first with a time of 1:52.62.

In the girls’ 13-14 200-meter freestyle relay race, Kirra Lantz, Hailey Ellis, Kylie Piatt and Lillianna Frichtl finished first with a time of 2:40.66. In the girls’ 15-18 race, Daiton Piatt, Anna Quinn, Kalli Goudy and Olivia Frichtl finished first with a time of 2:46.25.

In the 100-meter medley relay, Trixie Johnson, Mackenzie Tavenner, Bailey Bruns and Addison Seggebruch finished first with a time of 1:39.56 in the girls’ 9-10 race. In the boys’ 9-10 race, Liam Schnebly, Conner Vaughn, Peyton James and Colsen Hayden finished first with a time of 2:04.57.

In the 200-meter medley relay, Kelbie Hayden, Lillianna Frichtl, Kirra Lantz and Kylie Piatt finished first with a time of 2:59.97 in the girls’ 13-14 race. In the girls’ 15-18 race, Kalli Goudy, Anna Quinn, Daiton Piatt and Olivia Frichtl finished first with a time of 2:52.1.

In the 25-meter freestyle, Aubrey Busboom finished second with a time of 22.29 seconds in the girls’ 8-and-under race. In the girls’ 9-10 race, Bailey Bruns finished second with a time of 17.75 seconds while Addison Seggebruch, Bailey Luebchow and Trixie Johnson rounded up the top five with times of 19.84, 20.56 and 22.15 seconds, respectively.

In the boys’ 9-10 race, Peyton James and Conner Vaughn finished second and third, respectively, with times of 19.81 and 25.32 seconds.

In the 50-meter freestyle, Brandon Knight finished first with a time of 38.47 seconds in the boys’ 11-12 race while Ashton Goss finished second with a time of 42.57. Lillianna Frichtl and Kirra Lantz finished second and third, respectively, in the girls’ 13-14 race with times of 36.03 and 36.41 seconds.

In the boys’ 13-14 race, Dalton Busboom finished second with a time of 34.5 seconds. In the girls’ 15-18 race, Olivia Frichtl finished second with a time of 34.13 seconds while Daiton Piatt and Anna Quinn finished third and fourth, respectively, with times of 39.62 and 42.16 seconds.

In the 25-meter breaststroke, Aubrey Busboom finished second with a time of 31.63 seconds in the girls’ 8-and-under race while Addison Seggebruch, Mackenzie Tavenner and Jordyn Goss finished second, third and fourth, respectively, in the girls’ 9-10 race with times of 26.94, 29.09 and 34.66 seconds.

In the boys’ 9-10 race, Conner Vaughn finished first with a time of 31.47 seconds while James Hari and Colsen Hayden finished second and fourth, respectively, with times of 35.96 and 50.08 seconds.

In the 50-meter breaststroke, Brandon Knight finished second in the boys’ 11-12 race with a time of 50.72 seconds while Ashton Goss finished fourth with a time of 58.6 seconds.

In the girls’ 13-14 race, Lillianna Frichtl finished first with a time of 49 seconds while Gracie Martin finished third with a time of 54.72 seconds. In the boys’ 13-14 race, Dalton Busboom finished second with a time of 48.81 seconds while Ashton Pope finished fourth with a time of 1:08.94.

In the girls’ 15-18 race, Olivia Frichtl finished first with a time of 43.16 seconds while Anna Quinn finished second with a time of 46.78 seconds.

In the 25-meter butterfly, Connor Murphy finished first in the boys’ 8-and-under race with a time of 31.78 seconds while Carson Goss finished third with a time of 39.94 seconds. In the girls’ 8-and-under race, Aubrey Bosboom finished second with a time of 27.66 seconds while Tanner Graham finished third with a time of 30.75 seconds.

Bailey Bruns finished second in the girls’ 9-10 race with a time of 23.09 seconds while Trixie Johnson and Mackenzie Tavenner finished third and fourth, respectively, with times of 23.09 and 25.91 seconds. In the boys’ 9-10 race, Peyton James and Conner Vaughn finished second and third, respectively, with times of 29.9 and 35.69 seconds.

In the 50-meter butterfly, Kara Roth finished second in the girls’ 11-12 race with a time of 43.12 while Maisy Johnson finished fourth with a time of 47.6 seconds.

In the girls’ 13-14 race, Kirra Lantz finished second with a time of 42.1 seconds while Lillianna Frichtl and Kylie Piatt finished fourth and fifth, respectively, with times of 46.69 seconds and 1:02.5. Ashton Pope and Ashton Goss finished third and fourth, respectively, in the boys’ 13-14 race with times of 56.28 seconds and 1:12.78.

In the girls’ 15-18 race, Olivia Frichtl finished second with a time of 41.16 seconds while Kalli Goudy and Daiton Piatt finished third and fourth, respectively, with times of 41.78 and 41.87 seconds.

In the boys’ 15-18 race, Keegan Lantz finished second with a time of 33.53 seconds while Tanner Bowen finished fifth with a time of 1:01.22.

In the 25-meter backstroke, Tanner Graham finished second in the girls’ 8-and-under race with a time of 38.75 seconds while Alyssa Hahn finished fourth with a time of 45.22.

Carson Goss finished first in the boys’ 8-and-under race with a time of 37.81 seconds.

In the girls’ 9-10 race, Addison Seggebruch finished first with a time of 23.88 seconds while Trixie Johnson and Mackenzie Swan finished second and third, respectively, with times of 24.1 and 29.25 seconds.

In the boys’ 9-10 race, Peyton James finished first with a time of 27.32 while Liam Schnebly finished third with a time of 30.81 seconds and James Hari finished fourth with a time of 55.91 seconds.

In the 50-meter backstroke, Kara Roth finished first with a time of 45.75 seconds in the girls’ 11-12 race while Maisy Johnson and Kylie Parkins finished second and fifth, respectively, with times of 47.22 seconds and 1:14.94. In the boys’ 11-12 race, Jordan Walder, Keegan Busboom and Samuel Bice finished third, fourth and sixth, respectively, with times of 56.29, 56.97 and 1:56.84.

Kirra Lantz finished first with a time of 45.16 seconds in the girls’ 13-14 race while Kelbie Hayden finished second with a time of 49.31 seconds and Kylie Piatt finished fourth with a time of 59.97 seconds.

In the boys’ 13-14 race, Dalton Busboom finished second with a time of 46.66 seconds while Ty Graham and Michael Johnson finished fourth and fifth, respectively, with times of 1:02.84 and 1:19.53. In the girls’ 15-18 race, Kalli Goudy finished second with a time of 48.1 seconds while Daiton Piatt and Jaden Bender finished third and fourth, respectively, with times of 50.31 and 58 seconds.

At Paxton

MILFORD DOLPHINS 310, PAXTON AQUATIC WILDCATS 229

100-meter medley relay

Girls 8-and-under

1. Milford, 2:06.5; 2. Paxton (Tanner Graham, Anola Morris, Aubrey Busboom, Hallee Johnson), 2:41.88.

Boys 8-and-under

1. Milford, 2:28.81; 2. Paxton (Carson Goss, Connor Murphy, Jon Hari, Jackson Hari), 2:46.72.

Girls 9-10

1. Paxton (Trixie Johnson, Mackenzie Tavenner, Bailey Bruns, Addison Seggebruch), 1:39.56.

Boys 9-10

1. Paxton (Liam Schnebly, Conner Vaughn, Peyton James, Colsen Hayden), 2:04.57.

200-meter medley relay

Girls 11-12

1. Milford, 3:00.25; 2. Paxton (Maisy Johnson, Hope Watts, Kara Roth, Kylie Parkins), 3:41.57.

Boys 11-12

1. Milford, 3:11.19; 2. Paxton (Ashton Goss, Brandon Knight, Ashton Pope, Keegan Busboom), 3:32.29.

Girls 13-14

1. Paxton (Kelbie Hayden, Lillianna Frichtl, Kirra Lantz, Kylie Piatt), 2:59.97; 2. Milford, 3:11.11.

Boys 13-14

1. Milford, 3:01.13; 2. Paxton (Michael Johnson, Jordan Walder, Ty Graham, Jesse Barfield), 4:09.88.

Girls 15-18

1. Paxton (Kalli Goudy, Anna Quinn, Daiton Piatt, Olivia Frichtl), 2:52.1.

Boys 15-18

1. Milford, 2:31.03; 2. Paxton (Tanner Bowen, Dalton Busboom, Keegan Lantz, Brady Barfield), 3:01.25.

25-meter freestyle

Girls 8-and-under

1. Jossalin Lavicka (MIL) 19.09; 2. Aubrey Busboom (PAX) 22.29; 3. Abigail Neukomm (MIL) 24.59; 4. Tanner Graham (PAX) 27.0; 5. Hallee Johnson (PAX) 38.22; 6. Sydnee Longest (MIL) 55.84.

Boys 8-and-under

1. Aiden Frerichs (MIL) 24.44; 2. Noah Gibbs (MIL) 28.28; 3. Eli Francis (MIL) 29.22; 4. Connor Murphy (PAX) 29.6; 5. Carson Goss (PAX) 30.66; 6. Jon Hari (PAX) 41.84.

Girls 9-10

1. Claire Francis (MIL) 17.13; 2. Bailey Bruns (PAX) 17.75; 3. Addison Seggebruch (PAX) 19.84; 4. Bailey Luebchow (PAX) 20.56; 5. Trixie Johnson (PAX) 22.15; 6. Michaela Gibbs (MIL) 28.22.

Boys 9-10

1. Caleb Clutteur (MIL) 19.64; 2. Peyton James (PAX) 19.81; 3. Conner Vaughn (PAX) 25.32; 4. Tevon Longest (MIL) 26.12; 5. Colsen Hayden (PAX) 31.03.

50-meter freestyle

Girls 11-12

1. Caley Mowrey (MIL) 35.87; 2. Abby Tovey (MIL) 36.88; 3. Kara Roth (PAX) 37.78; 4. Maisy Johnson (PAX) 38.19; 5. Kylie Parkins (PAX) 1:05.63.

Boys 11-12

1. Brandon Knight (PAX) 38.47; 2. Ashton Goss (PAX) 42.57; 3. Chase Clutteur (MIL) 43.85; 4. Max Cook (MIL) 44.5; 5. Keegan Busboom (PAX) 45.37; 6. Saylem Estes (MIL) 45.94.

Girls 13-14

1. Sc Voyles (MIL) 35.88; 2. Lillianna Frichtl (PAX) 36.03; 3. Kirra Lantz (PAX) 36.41; 4. Hannah Boyer (MIL) 39.07; 5. Kylie Piatt (PAX) 41.65.

Boys 13-14

1. Miles Oquendo (MIL) 33.0; 2. Dalton Busboom (PAX) 34.5; 3. Seth Vanhoveln (MIL) 36.69; 4. Caleb Vanhoveln (MIL) 41.47; 5. Ashton Pope (PAX) 47.93; 6. Jordan Walder (PAX) 50.62.

Girls 15-18

1. Emily Hines (MIL) 33.17; 2. Olivia Frichtl (PAX) 34.13; 3. Daiton Piatt (PAX) 39.62; 4. Anna Quinn (PAX) 42.16; Mari Craighead (MIL) 43.18.

Boys 15-18

1. Sam Oquendo (MIL) 27.0; 2. Zach Tovey (MIL) 30.69; 3. Keegan Lantz (PAX) 31.5; 4. Justin McTaggart (MIL) 31.75; 5. Tanner Bowen (PAX) 39.62; 6. Brady Barfield (PAX) 41.34.

25-meter breaststroke

Girls 8-and-under

1. Jossalin Lavicka (MIL) 31.63; 2. Aubrey Busboom (PAX) 31.63; 3. Vanysah Hickman (MIL) 36.84; 4. Bella Weber (MIL) 46.29; 5. Ava Elam (PAX) 51.97; 6. Anola Morris (PAX) 59.72.

Boys 8-and-under

1. Caleb Slattery (MIL) 32.72; 2. Aiden Frerichs (MIL) 33.25; 3. Eli Francis (MIL) 33.84; 4. Connor Murphy (PAX) 43.18; 5. Jon Hari (PAX) 53.81; 6. Jackson Hari (PAX) 58.22.

Girls 9-10

1. Claire Francis (MIL) 24.88; 2. Addison Seggebruch (PAX) 26.94; 3. Mackenzie Tavenner (PAX) 29.09; 4. Jordyn Goss (PAX) 34.66; 5. Michaela Gibbs (MIL) 35.56.

Boys 9-10

1. Conner Vaughn (PAX) 31.47; 2. James Hari (PAX) 35.96; 3. Tevon Longest (MIL) 36.53; 4. Colsen Hayden (PAX) 50.08.

50-meter breaststroke

Girls 11-12

1. Cassidy Mowrey (MIL) 49.78; 2. Caley Mowrey (MIL) 50.53; 3. Jahni Lavicka (MIL) 57.78; 4. Hope Watts (PAX) 1:12.69; 5. Kylie Parkins (PAX) 1:16.66; 6. Sydney Marshall (PAX) 1:27.71.

Boys 11-12

1. Adam Norder (MIL) 50.4; 2. Brandon Knight (PAX) 50.72; 3. Zachary Hickman (MIL) 55.4; 4. Ashton Goss (PAX) 58.6; 5. Payton Harwood (MIL) 1:07.16; 6. Keegan Busboom (PAX) 1:10.09.

Girls 13-14

1. Lillianna Frichtl (PAX) 49.0; 2. Hannah Boyer (MIL) 54.56; 3. Gracie Martin (PAX) 54.72; 4. Jessica Hines (MIL) 59.69; 5. Jaden Bender (PAX) 1:02.81; 6. Zoe Cook (MIL) 1:18.47.

Boys 13-14

1. Miles Oquendo (MIL) 42.16; 2. Dalton Busboom (PAX) 48.81; 3. Caleb Vanhoveln (MIL) 49.06; 4. Ashton Pope (PAX) 1:08.94; 5. Carson Vaughn (PAX) 1:14.22.

Girls 15-18

1. Olivia Frichtl (PAX) 43.16; 2. Anna Quinn (PAX) 46.78; Mari Craighead (MIL) 50.4.

Boys 15-18

1. Daison Harris (MIL) 43.7; 2. Zach Tovey (MIL) 43.88; 3. Justin McTaggart (MIL) 52.53; 4. Brady Barfield (PAX) 56.5; 5. Tanner Bowen (PAX) 1:07.0.

25-meter butterfly

Girls 8-and-under

1. Jossalin Lavicka (MIL) 23.78; 2. Aubrey Busboom (PAX) 27.66; 3. Tanner Graham (PAX) 30.75; 4. Abigail Neukomm (MIL) 39.81; 5. Hallee Johnson (PAX) 52.6.

Boys 8-and-under

1. Connor Murphy (PAX) 31.78; 2. Noah Gibbs (MIL) 35.65; 3. Carson Goss (PAX) 39.94; 4. Eli Francis (MIL) 43.87; 5. Jackson Lavicka (MIL) 52.09; 6. Jon Hari (PAX) 59.87.

Girls 9-10

1. Claire Francis (MIL) 21.73; 2. Bailey Bruns (PAX) 23.09; 3. Trixie Johnson (PAX) 25.91; 4. Mackenzie Tavenner (PAX) 33.41.

Boys 9-10

1. Caleb Clutteur (MIL) 23.99; 2. Peyton James (PAX) 29.9; 3. Conner Vaughn (PAX) 35.69; 4. Tevon Longest (MIL) 35.72; 5. Colsen Hayden (PAX) 41.5.

50-meter butterfly

Girls 11-12

1. Caley Mowrey (MIL) 42.47; 2. Kara Roth (PAX) 43.12; 3. Jahni Lavicka (MIL) 47.34; 4. Maisy Johnson (PAX) 47.6; 5. Abby Tovey (MIL) 49.34.

Boys 11-12

1. Adam Norder (MIL) 42.54; 2. Zachary Hickman (MIL) 47.85; 3. Cooper Frerichs (MIL) 49.75; 4. Brandon Knight (PAX) 50.13; 5. Ty Graham (PAX) 55.06; 6. Jordan Walder (PAX) 1:02.22.

Girls 13-14

1. Sc Voyles (MIL) 41.94; 2. Kirra Lantz (PAX) 42.1; 3. Hannah Boyer (MIL) 42.94; 4. Lillianna Frichtl (PAX) 46.69; 5. Kylie Piatt (PAX) 1:02.5.

Boys 13-14

1. Seth Vanhoveln (MIL) 41.1; 2. Caleb Vanhoveln (MIL) 54.6; 3. Ashton Pope (PAX) 56.28; 4. Ashton Goss (PAX) 1:12.78.

Girls 15-18

1. Emily Hines (MIL) 38.97; 2. Olivia Frichtl (PAX) 41.16; 3. Kalli Goudy (PAX) 41.78; 4. Daiton Piatt (PAX) 41.87.

Boys 15-18

1. Sam Oquendo (MIL) 33.38; 2. Keegan Lantz (PAX) 33.53; 3. Justin McTaggart (MIL) 37.81; 4. Max Oquendo (MIL) 40.22; 5. Tanner Bowen (PAX) 1:01.22.        

25-meter backstroke

Girls 8-and-under

1. Abigail Neukomm (MIL) 34.81; 2. Tanner Graham (PAX) 38.75; 3. Bella Weber (MIL) 40.16; 4. Alyssa Hahn (PAX) 45.22.

Boys 8-and-under

1. Carson Goss (PAX) 37.81; 2. Caleb Slattery (MIL) 37.9; 3. Aiden Frerichs (MIL) 40.71; 4. Noah Gibbs (MIL) 48.46.

Girls 9-10

1. Addison Seggebruch (PAX) 23.88; 2. Trixie Johnson (PAX) 24.1; 3. Mackenzie Swan (PAX) 29.25; 4. Michaela Gibbs (MIL) 34.78.

Boys 9-10

1. Peyton James (PAX) 27.32; 2. Caleb Clutteur (MIL) 29.65; 3. Liam Schnebly (PAX) 30.81; 4. James Hari (PAX) 55.91.

50-meter backstroke

Girls 11-12

1. Kara Roth (PAX) 45.75; 2. Maisy Johnson (PAX) 47.22; 3. Jahni Lavicka (MIL) 49.66; 4. Abby Tovey (MIL) 51.84; 5. Kylie Parkins (PAX) 1:14.94.

Boys 11-12

1. Cooper Frerichs (MIL) 49.53; 2. Saylem Estes (MIL) 52.69; 3. Jordan Walder (PAX) 56.29; 4. Keegan Busboom (PAX) 56.97; 5. Zachary Hickman (MIL) 58.63; 6. Samuel Bice (PAX) 1:56.84.

Girls 13-14

1. Kirra Lantz (PAX) 45.16; 2. Kelbie Hayden (PAX) 49.31; 3. Jessica Hines (MIL) 55.59; 4. Kylie Piatt (PAX) 59.97; 5. Zoe Cook (MIL) 1:08.04.

Boys 13-14

1. Miles Oquendo (MIL) 39.66; 2. Dalton Busboom (PAX) 46.66; 3. Seth Vanhoveln (MIL) 46.84; 4. Ty Graham (PAX) 1:02.84; 5. Michael Johnson (PAX) 1:19.53.

Girls 15-18

1. Emily Hines (MIL) 45.75; 2. Kalli Goudy (PAX) 48.1; 3. Daiton Piatt (PAX) 50.31; 4. Jaden Bender (PAX) 58.0; 5. Mari Craighead (MIL) 58.53.

Boys 15-18

1. Sam Oquendo (MIL) 35.81; 2. Zach Tovey (MIL) 40.59; 3. Max Oquendo (MIL) 41.41; 4. Keegan Lantz (PAX) 44.75; 5. Brady Barfield (PAX) 57.1.

100-meter freestyle relay

Girls 8-and-under

1. Milford, 1:56.72; 2. Paxton (Tanner Graham, Anola Morris, Hallee Johnson, Aubrey Busboom) 2:16.47; 3. Milford, 3:54.31.

Boys 8-and-under

1. Milford, 2:05.94.

Girls 9-10

1. Paxton (Trixie Johnson, Bailey Luebchow, Addison Seggebruch, Bailey Bruns), 1:23.87.

Boys 9-10

1. Paxton (Conner Vaughn, Liam Schnebly, Colsen Vaughn, Peyton James), 1:52.62.

200-meter freestyle relay

Girls 11-12

1. Milford, 2:36.37; 2. Paxton (Maisy Johnson, Kylie Parkins, Hope Watts, Kara Roth), 3:37.34.

Boys 11-12

1. Milford, 2:46.54; 2. Paxton (Ashton Goss, Jordan Walder, Keegan Busboom, Brandon Knight), 2:58.84.

Girls 13-14

1. Paxton (Kirra Lantz, Hailey Ellis, Kylie Piatt, Lillianna Frichtl), 2:40.66; 2. Milford, 2:47.91.

Boys 13-14

1. Milford, 2:38.53; 2. Paxton (Ashton Pope, Jesse Barfield, Michael Johnson, Ty Graham), 3:17.94.

Girls 15-18

1. Paxton (Daiton Piatt, Anna Quinn, Kalli Goudy, Olivia Frichtl), 2:46.25.

Boys 15-18

1. Milford, 2:10.1; 2. Paxton (Brady Barfield, Tanner Bowen, Dalton Busboom, Keegan Lantz), 2:32.22.