DANVILLE -- Katie Piatt finished first in the 25-meter breaststroke with a time of 38.96 while Hadley Gerdes finished second with a time of 46.57 seconds for the Paxton Aquatic Wildcats in a meet at Danville on Saturday.

Brendan Blangin and Caden Duley finished first and second, respectively, in the boys' age 8-and-under 25-meter breaststroke with times of 42.09 and 43.31 seconds.

Hadley Gerdes and Katie Piatt finished first and second, respectively, in the girls' age 8-and-under 25-meter freestyle with times of 31.07 and 34.8 seconds.

In the boys' age 15-18 200-meter freestyle relay, Brayden Kief, Liam Schnebly, Jordan Walder and Brandon Knight finished first with a time of 2:46.73.

Caden Duley, Weston Gustafson and Brendan Blangin finished first, second and third, respectively, in the boys' age 8-and-under 25-meter freestyle with times of 33.03, 35.87 and 37.56 seconds.

Addi Seggebruch, Mackenzie Tavenner and Isabella Martinez finished first, second and third, respectively, in the girls' 13-14 50-meter backstroke with times of 43.7 seconds, 1:02.7 and 1:02.73.

Hadley Gerdes and Katie Piatt finished first and second, respectively, in the girls' age 8-and-under 25-meter backstroke with times of 38.33 and 38.47 seconds.

Caden Duley, Weston Gustafson and Brendan Blangin finished first, second and third, respectively, in the boys' age 8-and-under backstroke with times of 33.79, 38.35 and 42.99 seconds.

Gerane Kohl, Megan O'Dell, Alyssa Hahn and Rylie Landess finished first in the girls' age 9-10 100-meter medley relay with a time of 2:03.6.

Liam Schnebly, Brayden Kief, Brandon Knight and Jordan Walder finished first in the boys' age 15-18 200-meter medley relay with a time of 3:01.12.

Brandon Knight and Jordan Walder finished first and second, respectively, in the boys' age 15-18 50-meter breaststroke with times of 44.22 and 55.72 seconds.

In the boys' age 11-12 50-meter backstroke, Liam Schnebly and Brayden Kief finished first and second, respectively, with times of 50.34 and 58.37 seconds.

Bailey Bruns finished first in the girls' age 13-14 50-meter butterfly with a time of 42.03 seconds while Mackenzie Tavenner finished third with a time of 1:00.73.

Jordan Walder finished first in the boys' age 15-18 50-meter backstroke with a time of 47.28.

In the girls' age 9-10 100-meter freestyle relay, Rylie Landess, Alyssa Hahn, Gerane Kohl and Megan O'Dell finished first with a time of 1:58.7.

In the girls' age 11-12 200-meter freestyle relay, Aubrey Busboom, Tanner Graham, Kia Krumwiede and Joee Royer finished first with a time of 3:15.69 while Destani McClatchey, Ava Elam, Devani McClatchey and Ryanna Parkins finished second with a time of 3:40.23.

Bailey Bruns, Isabella Martinez, Mackenzie Tavenner and Addi Seggebruch finished first in the girls' age 13-14 200-meter freestyle relay with a time of 2:50.

Brayden Kief and Liam Schnebly finished first and fifth, respectively, in the 50-meter breaststroke with times of 52.33 seconds and 1:04.31.

In the boys' age 9-10 25-meter freestyle, Logan O'Dell, Camden Waugh and Wyatt Gustafson finished second, third and fourth, respectively, with times of 21.71, 25.91 and 27.33 seconds.

Austin Elam finished second in the boys' age 13-14 50-meter backstroke with a time of 1:25.14.

In the girls' age 11-12 200-meter medley relay, Tanner Graham, Kia Krumwiede, Aubrey Busboom and Joee Royer finished second with a time of 3:45.86. Destani McClatchey, Ryanna Parkins, Devani McClatchey and Hope Welch finished third with a time of 4:29.64.

In the girls' age 11-12 200-meter freestyle, Hope Welch finished second with a time of 38.33 seconds, followed by Aubrey Busboom (third, 40 seconds), Kia Krumwiede (fifth, 49.96) and Joee Royer (seventh, 1:09.43).

In the girls' age 15-18 50-meter butterfly, Daiton Piatt and Madeline Royer finished second and third, respecitvely, with times of 42.24 and 42.62 seconds.

Brandon Knight finished second in the boys' age 15-18 50-meter butterfly with a time of 37 seconds.

In the boys' age 11-12 50-meter freestyle, Liam Schnebly and Brayden Kief finished second and third, respectively, with times of 42.47 and 43.01 seconds.

In the girls' age 15-18 200-meter medley relay, Kylie Parkins, Kylie Piatt, Daiton Piatt and Madeline Royer finished second with a time of 3:11.53.

In the girls' age 15-18 200-meter freestyle relay, Kylie Parkins, Kylie Piatt, Madeline Royer and Daiton Piatt finished second with a time of 2:54.33.

In the boys' 9-10 25-meter backstroke, Logan O'Dell, Wyatt Gustafson and Camden Waugh finished second, third and fourth, respectively, with times of 25.25, 39.83 and 47.28 seconds.

Bailey Bruns, Addi Seggebruch and Elizabeth Hahn finished second, third and fourth, respectively, in the girls' age 13-14 50-meter freestyle with times of 36.99, 38.33 and 56.94 seconds.

Austin Elam finished second in the boys' age 13-14 50-meter freestyle with a time of 1:14.2.

Kia Krumwiede, Destani McClatchey and Ryanna Parkins finished second, third and fourth, respectively, with times of 59.33 seconds, 1:04.54 and 1:19.25.

Daiton Piatt, Kylie Piatt and Kylie Parkins finished second, third and fourth, respectively, in the girls' age 15-18 50-meter backstroke with times of 51.39, 56.46 and 58.39 seconds.

Alyssa Hahn and Gerane Kohl finished second and third, respectively, with times of 28.03 and 29.86 seconds.

Devani McClatchey, Tanner Graham and Destani McClatchey finished second, third and fifth in the girls' age 11-12 50-meter backstroke with times of 53.07 and 57.88 seconds and 1:06.05.

Aubrey Busboom finished second in the girls' age 11-12 50-meter butterfly with a time of 49.21 seconds while Devani McClatchey and Tanner Graham finished fourth and fifth, respectively, with times of 59.33 and 59.4 seconds.

In the girls' age 13-14 50-meter breaststroke, Addi Seggebruch, Bailey Bruns and Payton Schnebly finished second, third and fourth, respectively, with times of 47.3 and 54.51 seconds and 1:18.12.

In the boys' age 15-18 50-meter freestyle, Brandon Knight and Jordan Walder finished second and third, respectively, with times of 31.86 and 45.8 seconds.

Kylie Piatt and Kylie Parkins finished second and third, respectively, in the girls' age 15-18 50-meter breaststroke with times of 54.52 seconds and 1:00.14.

Logan O'Dell finished second in the boys' age 9-10 25-meter butterfly with a time of 27.99 seconds.

Madeline Royer, Kylie Piatt and Kylie Parkins finished third, fourth and fifth, respectively, in the girls' age 15-18 50-meter freestyle with times of 38.15, 39.29 and 51.59 seconds.

In the girls' age 9-10 25-meter breaststroke, Megan O'Dell, Gerane Kohl and Alyssa Hahn finished third, fourth and fifth, respectively, with times of 29.2, 39.19 and 39.84 seconds.

Austin Elam finished third in the boys' age 13-14 50-meter breaststroke with a time of 1:35.52.

Megan O'Dell and Gerane Kohl finished fourth and fifth, respectively, in the girls' age 9-10 25-meter freestyle with times of 25.91 and 26.18 seconds.

In the girls' age 9-10 25-meter butterfly, Megan O'Dell and Alyssa Hahn finished fourth and fifth, respectively, with times of 34.92 and 36.98 seconds.

At Danville

100-meter medley relay

Girls 9-10

1. Paxton (Gerane Kohl, Megan O'Dell, Alyssa Hahn, Rylie Landess), 2:03.6.

200-meter medley relay

Girls 13-14

1. Danville, 3:21.57; 2. Paxton (Tanner Graham, Kia Krumwiede, Aubrey Busboom, Joee Royer), 3:45.86; 3. Paxton (Destani McClatchey, Ryanna Parkins, Devani McClatchey, Hope Welch), 4:29.64.

Boys 13-14

1. Danville, 2:47.68.

Girls 15-18

1. Danville, 2:42.09; 2. Paxton (Kylie Parkins, Kylie Piatt, Daiton Piatt, Madeline Royer), 3:11.53.

Boys 15-18

1. Liam Schnebly, Brayden Kief, Brandon Knight, Jordan Walder, 3:01.12.

25-meter freestyle

Girls 8-and-under

1. Hadley Gerdes (PAX) 31.07; 2. Katie Piatt (PAX) 34.8.

Boys 8-and-under

1. Caden Duley (PAX) 33.03; 2. Weston Gustafson (PAX) 35.87; 3. Brendan Blangin (PAX) 37.56.

Girls 9-10

1. Lilly Johnson (DAN) 18.63; 2. Kaylie Williams (DAN) 20.73; 3. Sarah Renaker (DAN) 21.38; 4. Megan O'Dell (PAX) 25.91; 5. Gerane Kohl (PAX) 26.18.

Boys 9-10

1. Lucas Tyas (DAN) 19.21; 2. Logan O'Dell (PAX) 21.71; 3. Camden Waugh (PAX) 25.91; 4. Wyatt Gustafson (PAX) 27.33; 5. Brayden Dryer (DAN) 36.12.

Girls 11-12

1. Reis McFarland (DAN) 37.71; 2. Hope Welch (PAX) 38.33; 3. Aubrey Busboom (PAX) 40.0; 4. Vivian Hunter (DAN) 43.72; 5. Kia Krumwiede (PAX) 49.96; 6. Isabella Rocotello (DAN) 1:00.53; 7. Joee Royer (PAX) 1:09.43.

Boys 11-12

1. Charles Medlin (DAN) 40.04; 2. Liam Schnebly (PAX) 42.47; 3. Brayden Kief (PAX) 43.01; 4. Vinny Staub (DAN) 46.26; 5. Tristan Miles (DAN) 50.76.

Girls 13-14

1. Hazelyn Hunter (DAN) 32.59; 2. Bailey Bruns (PAX) 36.99; 3. Addi Seggebruch (PAX) 38.33; 4. Elizabeth Hahn (PAX) 56.94.

Boys 13-14

1. Alexander Faulkner (DAN) 31.31; 2. Austin Elam (PAX) 1:14.2.

Girls 15-18

1. Isabelle Bruett (DAN) 34.89; 2. Ella Rogers (DAN) 36.22; 3. Madeline Royer (PAX) 38.15; 4. Kylie Piatt (PAX) 39.29; 5. Kylie Parkins (PAX) 51.59.

Boys 15-18

1. William Bruett (DAN) 30.0; 2. Brandon Knight (PAX) 31.86; 3. Jordan Walder (PAX) 45.8.

25-meter breaststroke

Girls 8-and-under

1. Katie Piatt (PAX) 38.96; 2. Hadley Gerdes (PAX) 46.57.

Boys 8-and-under

1. Brendan Blanigin (PAX) 42.09; 2. Caden Duley (PAX) 43.31.

Girls 9-10

1. Lilly Johnson (DAN) 27.18; 2. Sarah Renaker (DAN) 28.56; 3. Megan O'Dell (PAX) 29.2; 4. Gerane Kohl (PAX) 39.19; 5. Alyssa Hahn (PAX) 39.84.

Boys 9-10

1. Logan O'Dell (PAX) 22.08; 2. Camden Waugh (PAX) 46.92.

50-meter breaststroke

Girls 11-12

1. Vivian Hunter (DAN) 56.16; 2. Kia Krumwiede (PAX) 59.33; 3. Destani McClatchey (PAX) 1:04.54; 4. Ryanna Parkins (PAX) 1:19.25.

Boys 11-12

1. Brayden Kief (PAX) 52.33; 2. Charles Medlin (DAN) 52.6; 3. Vinny Staub (DAN) 56.5; 4. Tristan Miles (DAN) 1:03.86; 5. Liam Schnebly (PAX) 1:04.31.

Girls 13-14

1. Hazelyn Hunter (DAN) 41.62; 2. Addi Seggebruch (PAX) 47.3; 3. Bailey Bruns (PAX) 54.51; 4. Payton Schnebly (PAX) 1:18.12.

Boys 13-14

1. William Bruett (DAN) 41.94; 2. Alexander Faulkner (DAN) 42.62; 3. Austin Elam (PAX) 1:35.52.

Girls 15-18

1. Ella Rogers (DAN) 49.35; 2. Kylie Piatt (PAX) 54.52; 3. Kylie Parkins (PAX) 1:00.14.

Boys 15-18

1. Brandon Knight (PAX) 44.22; 2. Jordan Walder (PAX) 55.72.

25-meter butterfly

Girls 9-10

1. Lilly Johnson (DAN) 21.45; 2. Kaylie Williams (DAN) 28.53; 3. Sarah Renaker (DAN) 29.08; 4. Megan O'Dell (PAX) 34.92; 5. Alyssa Hahn (PAX) 36.98.

Boys 9-10

1. Lucas Tyas (DAN) 20.14; 2. Logan O'Dell (PAX) 27.99; 3. Brayden Dryer (DAN) 1:04.31.

50-meter butterfly

Girls 11-12

1. Reis McFarland (DAN) 43.62; 2. Aubrey Busboom (PAX) 49.21; 3. Vivian Hunter (DAN) 53.51; 4. Devani McClatchey (PAX) 59.33; 5. Tanner Graham (PAX) 59.4; 6. Isabella Rocotello (DAN) 1:14.32.

Boys 11-12

1. Charles Medlin (DAN) 44.64; 2. Vinny Staub (DAN) 54.9; 3. Tristan Miles (DAN) 1:06.74.

Girls 13-14

1. Bailey Bruns (PAX) 42.03; 2. Hazelyn Hunter (DAN) 42.38; 3. Mackenzie Tavenner (PAX) 1:00.73.

Girls 15-18

1. Isabelle Bruett (DAN) 37.85; 2. Daiton Piatt (PAX) 42.24; 3. Madeline Royer (PAX) 42.62; 4. Ella Rogers (DAN) 48.95.

Boys 15-18

1. William Bruett (DAN) 34.89; 2. Brandon Knight (PAX) 37.0.

25-meter backstroke

Girls 8-and-under

1. Hadley Gerdes (PAX) 38.33; 2. Katie Piatt (PAX) 38.47.

Boys 8-and-under

1. Caden Duley (PAX) 33.79; 2. Weston Gustafson (PAX) 38.35; 3. Brendan Blangin (PAX) 42.99.

Girls 9-10

1. Kaylie Williams (DAN) 21.13; 2. Alyssa Hahn (PAX) 28.02; 3. Gerane Kohl (PAX) 29.86.

Boys 9-10

1. Lucas Tyas (DAN) 22.58; 2. Logan O'Dell (PAX) 25.25; 3. Wyatt Gustafson (PAX) 39.83; 4. Camden Waugh (PAX) 47.28; 5. Brayden Dryer (DAN) 50.8.

50-meter backstroke

Girls 11-12

1. Reis McFarland (DAN) 46.23; 2. Devani McClatchey (PAX) 53.07; 3. Tanner Graham (PAX) 57.88; 4. Isabella Rocotello (DAN) 1:04.15; 5. Destani McClatchey (PAX) 1:06.05.

Boys 11-12

1. Liam Schnebly (PAX) 50.34; 2. Brayden Kief (PAX) 58.37.

Girls 13-14

1. Addi Seggebruch (PAX) 43.7; 2. Mackenzie Tavenner (PAX) 1:02.7; 3. Isabella Martinez (PAX) 1:02.73.

Boys 13-14

1. Alexander Faulkner (DAN) 38.94; 2. Austin Elam (PAX) 1:25.14.

Girls 15-18

1. Isabelle Bruett (DAN) 41.21; 2. Daiton Piatt (PAX) 51.39; 3. Katie Piatt (PAX) 56.46; 4. Katie Parkins (PAX) 58.39.

Boys 15-18

1. Jordan Walder (PAX) 47.28.

100-meter freestyle relay

Girls 9-10

1. Paxton (Rylie Landess, Alyssa Hahn, Gerane Kohl, Megan O'Dell), 1:58.7.

200-meter freestyle relay

Girls 11-12

1. Paxton (Aubrey Busboom, Tanner Graham, Kia Krumwiede, Joee Royer), 3:15.69; 2. Paxton (Destani McClatchey, Ava Elam, Devani McClatchey, Ryanna Parkins), 3:40.23.

Girls 13-14

1. Paxton (Bailey Bruns, Isabella Martinez, Mackenzie Tavenner, Addi Seggebruch), 2:50.

Boys 13-14

1. Danville, 2:35.6.

Girls 15-18

1. Danville, 2:31.33; 2. Paxton (Kylie Parkins, Kylie Piatt, Madeline Royer, Daiton Piatt), 2:54.33; 3. Danville, 3:07.24.

Boys 15-18

1. Paxton (Brayden Kief, Liam Schnebly, Jordan Walder, Brandon Knight), 2:46.73.