Amy Frederick

Ford County Clerk Amy Frederick said the voter turnout in Tuesday's election was lower than in any other election in at least 15 years, as 886 of the county’s 9,366 registered voters — 9.46 percent — cast a ballot.

PAXTON — The voter turnout in Ford County for last Tuesday’s consolidated election was lower than in any other election in at least 15 years, as 886 of the county’s 9,366 registered voters — 9.46 percent — cast a ballot.

County Clerk Amy Frederick said the next lowest turnout since 2005 was 14.84 percent in 2011. Data from previous years was not immediately available.

There were only two contested races last Tuesday in Ford County.

In Gibson City, Aaron Franks, who ran unsuccessfully for mayor in 2005, easily defeated incumbent Nelda Jordan, 91-53, for one available four-year term representing Ward 2 on the city council.

Jordan served on the council from 1991 to 1997, then was mayor from 1997 to 2001, and then was an alderman again from 2003 to present. The Jordan family has been involved in elected Gibson City government for all but six years dating back to 1961.

In Ward 4, incumbent Laura A. Miller lost via a 40-28 margin to Denis Fisher for one available four-year term on the city council.

Miller has been an alderman since 2011. Fisher was previously a candidate for alderman in both 1975 and 2017, losing both times. Fisher has recently been active in the Ford County Republican party, serving as a precinct committeeman and the party’s secretary.

Iroquois County

In Iroquois County, the turnout was 23.51 percent, with 4,288 of 18,236 registered voters casting a ballot.

There was a six-way race for three seats on the Buckley Village Board.

Successful were incumbents Shane Stachura (88 votes) and Ernie Hoopingarner (74) and former board president Ardell Goetting (68). Losing were Don Jording (64), former board president Evan Scott Shockley (63) and Gloria Jording (57).

In a five-way race for three seats on the Loda Village Board, successful were incumbents Gene Breeden Jr. (36), Jon Boone (26) and Ronda Breeden (25). Losing were Donald Hutchinson (18) and Sandra Coffey (10).

Meanwhile, voters in Buckley rejected an advisory ballot question asking if the village board should spend a minimum of $3-$4 million on a sewer system. The question was defeated 84-61.

Two binding ballot questions in Iroquois County were defeated, as well.

Voters in the Iroquois West school district cast 1,113 “no” votes to 285 “yes” votes on the question of whether the district should issue $25 million in school building bonds to pay for costs of a new high school.

Elsewhere, voters rejected a referendum to establish a new community unit school district in the territory comprising the Watseka and Crescent-Iroquois school districts. While the question passed 720-264 in the Watseka district, it was defeated in the Crescent-Iroquois district via a 209-169 margin. The referendum needed to pass in both districts.

Parkland College board

Voters re-elected Bianca Green (11,308 votes) and Jonathan Westfield (9,915) last Tuesday to matching six-year terms on the Parkland College Board of Trustees.

The odd man out was challenger Dr. Doug Jones, who garnered 9,368 votes.

“I didn’t think there was a bad choice in this election. All three of us brought a great perspective to the race,” Westfield said. “District 505 could not lose with whomever they elected.”

Green said her priority in the coming years will be to boost enrollment at the Champaign community college.

“I would like us to find a way to turn around the current trend for decreasing enrollment,” she said Tuesday night. “I hope we can find some creative ways to help students start their way toward some great careers.”

Westfield said he will work to boost Parkland’s workforce programs: “I think our efforts in that area have been outstanding, and I would like to see it thrive and grow in the upcoming years.”

Also re-elected: incumbent board member Jim Ayers, who was unopposed for a four-year term.

Uncontested candidates

Among uncontested candidates winning election to positions in Ford and southern Iroquois counties last Tuesday were:

Gibson City Council — Greg Houtzel for one available four-year term representing Ward 1; Scott T. Davis for one available four-year term representing Ward 3; and Aaron R. Kafer for one available two-year term representing Ward 3.

Paxton City Council — Write-in candidate Deane L. Geiken for one available four-year term representing Ward 1; Eric Evans for one available two-year term representing Ward 1; Justin Withers for one available four-year term representing Ward 2; Rob Pacey for one available four-year term representing Ward 3; and Mike Wilson for one available four-year term representing Ward 4. No one filed as a candidate for a second available four-year term in Ward 3.

Kempton Village Board — Donath C. English Jr., Harold G. Pinnow and Christopher Small for three available four-year terms.

Melvin Village Board — Dennis Manson and Glen Netherton for two available four-year terms.

Piper City Village Board President — Jeffrey C. Orr for a two-year term.

Piper City Village Clerk — Rhonda McCoy for a two-year term.

Piper City Village Board — Robert E. Cotter, Gordon L. Fuoss and Julie Bertrand for three available four-year terms.

Roberts Village Board — Sara Waterson, John Viner and Sharon King for three available four-year terms.

Sibley Village Clerk — Laura Peeler for a two-year term.

Sibley Village Board — Tim Fillenwarth, Corey Volker and Joseph Jones for three available four-year terms.

Paxton Park District Board of Commissioners — Denver C. Piatt for one of three available four-year terms.

Melvin Public Library Board — Donna Courtright and Lynn Duke for two available four-year terms.

Moyer District Library Board — James Hazen of Gibson City and Susan B. Walker of Gibson City for two of three available four-year terms.

Piper City Public Library Board — Robert G. Bradbury and Patricia Gallahue for two available four-year terms.

Gibson City-Melvin-Sibley School Board — Steven L. Swearingen of Melvin, Emily Tucker-Davis of rural Gibson City and Miranda Leonard of Gibson City for three available four-year terms.

Tri-Point School Board — Theodore W. Conkling of Kempton, Kristine Haag and Sharon L. Mogged of Piper City for three available four-year terms. There was no candidate for one available two-year term.

Paxton-Buckley-Loda School Board — Steve Pacey of Paxton, Dana Bergandine of Paxton and write-in candidate Jason Dirks for three available four-year terms.

Champaign/Ford Regional Board of School Trustees — Jerry Niemann of Ford County and C. Pius Weibel of Champaign County for two available four-year terms.

Loda Fire Protection District Board — Noel Jay Ross for one available four-year term.

Paxton Fire Protection District Board — No candidate for one available four-year term.

Gilman Fire Protection District Board — Todd Miller for one available four-year term.

Onarga Fire Protection District Board — Martin Tilstra for one available four-year term and Jeremy Pankey for one available two-year term.

Cissna Park Fire Protection District Board — Wendell Verkler and Justin Holm for one available four-year term.

Gilman City Clerk — Susan J. Morris for an available two-year term.

Gilman City Council — William D. Kraft for one available four-year term representing Ward 1, Fred B. Voigt for one available four-year term representing Ward 2, and Randy Eimen for one available four-year term representing Ward 3.

Cissna Park Village Board President — Chad Verkler for an available two-year term.

Cissna Park Village Board — Brian Moser, Ellen Yergler and Douglas Luecke for three available four-year terms.

Onarga Village Board — Angela Martinez-Ballard, Sarah Barnett and Russell Geisler for three available four-year terms and Claudia Ramirez for one available two-year term.

Thawville Village Clerk — Casandra Jacobs for an available two-year term.

Thawville Village Board — Paul Tjarks, Eric V. Warlow and Elizabeth Wilson for three available four-year terms.

Cissna Park Library District Board — Charles R. Alt and Elaine I Young for two available four-year terms.

Gilman/Danforth Library District Board — Jill Brockman-Cummings, Janet D. Elliott and Sharon Newman for three available four-year terms.

Loda Township Library Board — Beckie Green, Nancy L. Johnson and Gayle Lemenager for three available four-year terms.

Onarga Community Public Library District Board — Susan Wells, Jennifer Cook, Ray Smith, Laura DuFrain and Doris Hubner for four available four-year terms and Maureen Kietzman and Robert Zirkle Jr. for two available two-year terms.

Cissna Park School Board — Kristina L. Phelan for one available two-year term and Jason Edelman, Bud Petry, Michael Kaeb and G. Brian Neukomm for three available four-year terms.